Inkluzivni dodatak
Inkluzivni dodatak je mjesečna naknada na koju ima pravo osoba s invaliditetom sa svrhom smanjenja društvene nejednakosti i poboljšanja kvalitete života. Iznos dodatka kreće se od 138 do 720 eura a ovisi o vrsti i stupnju invaliditeta s tim da se za 1. razinu ostvaruje najveći iznos a 5. razinu najniži.
Što je inkluzivni dodatak?
Inkluzivni dodatak je mjesečna naknada na koju ima pravo osoba s invaliditetom kako bi lakše prevladala prepreke koje joj onemogućuju ravnopravno sudjelovanje u društvu. Inkluzivni dodatak objedinjuje osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, doplatak za dijete u uvećanom iznosu prema Zakonu o doplatku za djecu i novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Iznos inkluzivnog dodatka ovisi o težini invaliditeta.
Iznos inkluzivnog dodatka
Inkluzivni dodatak temelji se na osnovici od 120 eura te se dijeli na pet razina. Visina iznosa inkluzivnog dodatka za svakog pojedinog korisnika ovisi o vrsti i stupnju invaliditeta s tim da se za 1. razinu ostvaruje najveći iznos inkluzivnog dodataka, a za 5. razinu najniži.
Prva razina: 600% osnovice (720,00 eura)
Druga razina: 400% osnovice (480,00 eura)
Treća razina: 360% osnovice (432,00 eura)
Četvrta razina: 135% osnovice (162,00 eura)
Peta razina: 115% osnovice (138,00 eura)
Tko ima pravo na inkluzivni dodatak?
Pravo na inkluzivni dodatak od 1., 2. i 3. razine priznaje se:
- odraslim osobama s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem koji imaju treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta (osobe s invaliditetom sukladno zakonu kojim se uređuje registar osoba s invaliditetom)
- djeci s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem koji imaju drugi, treći ili četvrti stupanj težine invaliditeta, prema pravilima o vještačenju, bez obzira na to ima li dijete službeni status osobe s invaliditetom
Pravo na inkluzivni dodatak od 4. i 5. razine priznaje se odraslim osobama i djeci s tjelesnim, mentalnim, intelektualnim ili osjetilnim oštećenjem kojima je utvrđena umjerena ili teža vrsta invaliditeta, prema pravilima o vještačenju, bez obzira na to imaju li službeni status osobe s invaliditetom
Kako ostvariti pravo na inkluzivni dodatak?
Za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak potrebno je podnijeti zahtjev nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Zavod utvrđuje razinu potpore na temelju vještačenja, a odluku donosi rješenjem.
Svi korisnici koji već ostvaruju pravo na doplatak za djecu s oštećenjem zdravlja, težim ili teškim invaliditetom koje ostvaruju na temelju Zakona o doplatku za djecu, novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom koje ostvaruju na temelju Zakona o tržištu rada, doplatak za pomoć i njegu, te osobnu invalidninu ostvarenu na temelju Zakona o socijalnoj skrbi, koji su ta prava koristili do 31. prosinca 2023. godine, Hrvatski zavod za socijalni rad automatski će provesti postupak provjere ispunjavanja uvjeta za priznavanje prava na inkluzivni dodatak. Ti korisnici ne trebaju podnositi novi zahtjev za inkluzivni dodatak.
Kome se ne priznaje pravo na inkluzivni dodatak?
- osobi koja koristi usluge smještaja prema zakonu o socijalnoj skrbi ili drugim propisima
- osobi koja prima osobnu invalidninu ili doplatak za pomoć i njegu prema posebnim propisima, osim onih koji su dobili pravo prema zakonima koji su važili do 31. prosinca 1998. godine
Također, pravo na inkluzivni dodatak za 4. i 5. razinu potpore
ne priznaje se osobi koja:
- ima drugi stan ili kuću koju može prodati ili iznajmiti kako bi sebi osigurala sredstva
- ima poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje djelatnosti
- ima osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi ili nekoj drugoj instituciji
Što je mirovanje prava na inkluzivni dodatak?
Pravo na inkluzivni dodatak prestaje, odnosno "miruje", ako je korisnik na izdržavanju kazne zatvora, u bolnici ili boravi u inozemstvu dulje od šest mjeseci (neprekidno).